Kašel je příznakem onemocnění horních cest dýchacích. Je přirozenou ochrannou a obrannou reakcí dýchací soustavy. Slouží k odstraňování odumřelých buněk a napomáhá očistě dýchacích cest od hlenů, prachu a případně od již vdechnutých cizích těles (potrava, tekutiny). Také je reakcí na podráždění, které mohou způsobovat látky rozptýlené ve vzduchu, případně i vnější vlivy (alergeny apod.). Kašel provází většinu nemocí dýchacího ústrojí, může ale provázet i některá onemocnění jiných orgánů. Kašel často dostane i osoba zdravá, která netrpí žádnou jinou nemocí.
Dlouhotrvající kašel se musí léčit, může způsobit zhoršené dýchání a tím ohrozit další funkce v organismu.
Kašel a jeho dělení
- Kašel akutní (trvající méně než 3 týdny), subakutní (trvající 3 – 8 týdnů) a chronický (trvající déle než 8 týdnů)
- Kašel suchý (neproduktivní, bez expektorace) a vlhký (produktivní, s expektorací)
- Kašel dráždivý
- Kašel záchvatovitý
Suchý kašel je nejčastějším příznakem počáteční fáze infekcí horních cest dýchacích. Bývá velmi nepříjemný, dráždivý až záchvatovitý. U tohoto typu kašle se netvoří hlen. Suchý kašel je reakcí na podráždění, které mohou způsobovat látky rozptýlené ve vzduchu, anebo také může být neurotického původu. Záchvaty kašle vyčerpávají organismus a mají pouze informační funkci – říkají nám, že zdraví jedince bylo narušeno. Není proto vhodné kašel podporovat, ale spíše TLUMIT.
Vlhký kašel bývá nejčastěji virového nebo bakteriálního původu a vyskytuje se zejména u klasického nachlazení nebo zánětu průdušek či plic. Je provázen vykašláváním hlenu, jenž se ve zvýšené míře tvoří v poškozených dýchacích cestách. Protože dýchací cesty nezvládají hlen odstraňovat, pomalu se ucpávají, člověku se těžce dýchá a pomocí kašle se snažíme hlen z dýchacích cest odstranit. Kašel zde má tedy protektivní funkci a je třeba jej PODPOŘIT, nikoli utlumit.
Dráždivý kašel je velmi nepříjemný a většinou tento typ kašle bývá suchý. Může být také záchvatovitý a často vyvolává bolest na hrudníku. Dráždivý kašel se nejčastěji vyskytuje v noci, v klidu a narušuje člověku klidné spaní.
Při chronickém kašli je nutné navštívit lékaře. Chronický kašel často postihuje kuřáky nebo jedince s chronickým onemocněním dýchacích cest (astma, chronická plicní obstrukce, rakovina plic atd.). Chronický kašel může doprovázet bolest na hrudníku, bledost, celková únava a vyčerpání.
Kašel a jeho léčba
Na začátek je dobré zdůraznit, že léčit se má vždy příčina kašle. Dostupné přípravky můžeme rozdělit do několika skupin:
Expektorancia, látky usnadňující vykašlávání, jsou užívána při léčbě kašle s tvorbou hlenu (vlhkého kašle). Jejich účinek spočívá ve snižování viskozity hlenu (jeho ztekucení) a v aktivaci očišťovacích (sekretomotorických) funkcí dýchacích cest. Mezi nejznámější produkty na vykašlávání řadíme Bromhexin a Mucosolvan.
K léčbě vlhkého kašle patří i použití mukolytik, látek zkapalňujících, rozpouštějících hlen. Podávají se ve fázi onemocnění, kdy je přítomen hlen v dýchacích cestách a je obtížně odstranitelný samotným kašlem. Z používaných léčiv je to Solmucol a ACC.
Na zvládnutí suchého kašle se podávají tlumivé léky tzv. antitusika. Jsou to léky, které tlumí kašlací reflex, snižují dráždivost ke kašli, mírní a potlačují záchvaty kašle. Podání antitusik však neléčí příčinu onemocnění, pouze tlumí jeho projevy. Proto se používají pouze na suchý, dráždivý kašel, který pacienta vyčerpává, popř. ruší jeho spánek. Mezi používaná léčiva patří např. Ditustat, Sinecod a Tussin.
Obvykle není vhodné kombinovat prostředek tlumící kašel (antitusikum) a prostředek usnadňující vykašlávání (expektorans, mukolytikum). Expektorans hlen uvolní, ale antitusikum potlačí přirozenou kašlací odpověď těla, což vede k mnohem obtížnějšímu čištění dýchacích cest. Výjimkou je používání přípravku Stoptussin, který jak tlumí dráždivý kašel, tak usnadňuje vykašlávání. Může být také užitečné užívat expektorans během dne a antitusikum na noc, což napomůže nerušenému spánku.
Při léčbě nezapomínejte na dostatek tekutin, zvlhčování vzduchu v místnosti a dezinfekci či „spaření“ kartáčku. Můžete před spaním také zkusit teplou koupel s éterickými oleji, ideální jsou jehličnany. Koupel by měla trvat asi dvacet minut. Po ní zamiřte hned do postele – a zůstaňte nejlépe až do rána, nebo aspoň hodinku. Určitě se vám uleví.